English language
Pure studio

Marie Poláková

K józe jsem se dostala díky své sestře, která je velká experimentátorka, už v roce 1984. To mi bylo 14 let. V té době jsem se věnovala gymnastice a přípravě na přijímací zkoušky na střední pedagogickou školu.

S každou lekcí se mi více otvíral svět jógy, kde se tělo a duch skutečně spojí v jedno. Přinejmenším mi pomohla lépe se soustředit. Také se mi zlepšilo dýchání, protože, jako každé městské dítě, jsem měla od mala problémy s průduškami.

A protože mě na školu přijali, musela jsem vzhledem k časové vytíženosti, s jógou přestat. Ale semínko už bylo zaseto. A tak jsem si dopřávala alespoň malá dechová cvičení nebo krátkou relaxaci. Po absolutoriu jsem začala vyučovat v mateřské škole a tak jsem si užívala prvky jógy při rozcvičkách s dětmi. Těm to dělalo evidentně dobře a myslím, že i rodiče tento přístup ocenili.

Celý život jsem se věnovala nějakým pohybovým aktivitám. Ať už to byl aerobic, powerjóga, pilates, plavání nebo cokoliv jiného. Když se jednou naučíte starat se o své tělo, s narůstajícím věkem se vám to vrátí.

Časem jsme si s manželem otevřeli literární kavárnu. Je to zajímavý život, ale plný ponocování a práce v zakouřeném prostředí. Začala jsem mít problémy s artrozou, s tím spojenými bolestmi kloubů a páteře, nehledě na dýchací problémy. Po několika letech jsem řekla dost, kavárnu jsme prodali, ačkoliv byla dobře zavedená. Zdraví má prostě přednost.

Změnila jsem zaměstnání a začala se věnovat orientálnímu tanci pod vedením tanečnice Eglal. Pomohl mi odstranit bolesti zad.

Hledala jsem další aktivitu a okamžitě mě napadla jóga. Ráda jsem se k ní vrátila. Bylo to jako setkání se starým přítelem, který to s vámi myslí dobře, ale nic vám nedá zadarmo. Udělala jsem si lektorský kurz powerjógy u Václava Krejčíka a seznámila se díky tomu s mnoha inspirativními učiteli jógy. Mezi mé nejoblíbenější, dá se říct i vzory, patří Ladislav Pokorný, Katarína Mikulandová, Jaruška Sedláčková a Kateřina Bílková.

Poslední dva roky učím powerjógu a to, že mohu někomu pomoci s jeho pohybovými, ale i psychickými problémy, mě těší a naplňuje.

Vím, že cesta je dlouhá, ale určitě zajímavá a ráda se na ní s vámi setkám.